ZÁCHOVNÁ STOMATOLOGIE

Výplně zubů

Nahrazení části zubu po ošetření zubního kazu provádíme zhotovením bílé výplně z fotokompozitní pryskyřice.


Kompozitní výplně zhotovené v naší ordinaci vracejí zubu nejen strukturu ztracenou kazem, ale i ideální anatomický tvar a tím správnou funkci. Jelikož každý hrbolek a jamka na zubu jsou důležité pro kvalitní kousání, námi zhotovené výplně vypadají jako vlastní zuby. Se správně vybranou barvou je nová výplň nerozeznatelná od vlastního zubu.


Moderní kompozitní materiály dovolují jejich použití kdekoli v ústech, tedy nejen na předních zubech. Při dodržování nejpřísnějších kritérií při jejich zhotovování, z nichž nejdůležitější je zamezení přístupu vlhkosti, jsou zhotovené bílé výplně více než rovnocennou náhradou amalgámu. Ve srovnání s amalgámem trvá jejich zhotovení o něco déle, protože je důležité je vrstvit po malých částech a každou část vytvrdit „modrým“ světlem, ale konečný výsledek je kvalitnější.


Kofferdam je napínatelná blána, kterou používáme k izolaci zubů, na nichž pracujeme, abychom je mohli udržet v suchu. Normálně jsou zuby omývány slinami, což jim prospívá, ale často to znemožňuje správné ošetření zubu právě pomocí bílé výplně nebo ošetření kořenových kanálků. V bláně se vytvoří otvory, kterými se blána navlékne na zuby až ke krčkům a uchytí speciálními sponami. Následně je blána vypnuta na rámeček. Nasazení je rychlé a snadné, pacient je v naprostém pohodlí a díky tomuto úkonu se zamezí jakémukoli průniku tekutin jak z úst, tak do úst. Pod blánou je možné polykat dle potřeby a po dobu ošetření dýchat nosem.

A