DĚTSKÁ STOMATOLOGIE

Ošetření dětských pacientů

Výplň

U dětských zubů zhotovujeme fotokompozitní výplně, které splní jak požadavek na funkci, tak na estetiku. Pro jejich zhotovení je potřeba spolupráce dítěte. Ošetření provádíme v místním znecitlivění, a proto dítě vnímá jen zvuky a vibrace. Během ošetření jsou dítěti vysvětleny všechny postupy dětskou formou s různými přirovnáními. K ošetření je nutné použít izolační blánu, kofferdam.


Kofferdam je napínatelná blána, kterou používáme k izolaci zubů, na nichž pracujeme, abychom je mohli udržet v suchu. Normálně jsou zuby omývány slinami, což jim prospívá, ale často to znemožňuje správné ošetření zubu právě pomocí bílé výplně nebo ošetření kořenových kanálků. V bláně se vytvoří otvory, kterými se blána navlékne na zuby až ke krčkům a uchytí speciálními sponami. Následně je blána vypnuta na rámeček. Nasazení je rychlé a snadné, pacient je v naprostém pohodlí a díky tomuto úkonu se zamezí jakémukoli průniku tekutin jak z úst, tak do úst. Pod blánou je možné polykat dle potřeby a po dobu ošetření dýchat nosem.

Pulpotomie

U dětských zubů je zubní dřeň obsahující nervy a cévy velmi blízko povrchu zubu, a proto do této dutiny může zasáhnout i malý kaz a způsobit zánět. Pokud je kaz již viditelný pouhým okem, ale zub nebolí, je velká pravděpodobnost, že vaši ratolest čeká právě toto ošetření, pokud chceme zub zachovat. Postup je stejný jako u výplně zubu, ale zároveň se odstraní infikovaná část zubní dřeně a překryje se speciálním cementem. Navrch se zhotoví fotokompozitní výplň.

Pulpektomie

U dětských zubů je zubní dřeň obsahující nervy a cévy velmi blízko povrchu zubu, a proto do této dutiny může zasáhnout i malý kaz a způsobit zánět. Pokud je kaz viditelný a zub již pobolívá, bude využito toto ošetření kořenových kanálků. Zánět totiž již infikoval většinu, ne-li celý průběh dřeně. Zánětlivá tkáň se musí vyjmout, kořenový systém zubu dezinfikovat a zaplnit k tomu určeným cementem. Následně se zub opatří fotokompozitní výplní.

A