DENTÁLNÍ HYGIENA

Dentální hygiena

Zubní hygiena je základ pro zdraví vašich úst. Jde o profesionální vyčištění zubů a ošetření dásní, odstranění plaku, zubního kamene a pigmentací, které do úst nepatří, a také nalezení a odstranění zdrojů nepříjemného zápachu z úst.


Vybereme vám nejvhodnější pomůcky a dozvíte se, jaké techniky čištění se nejlépe hodí právě pro vaše zuby a ústa.


Při pravidelných návštěvách se dá spolehlivě předejít parodontóze a tím i ztrátě zubů.


Dentální hygiena předchází samotnému ošetření chrupu, neboť nedostatečná ústní hygiena, zubní plak a kámen nám znemožňují kvalitní péči o vaše zuby.

Zubní povlak

Zubní plak (zubní povlak) je bělavá měkká hmota, která se utváří na povrchu zubů, dásní, ale také zubních náhrad nebo ortodontických aparátků. Hmota zubního plaku obsahuje zbytky potravy, sliny, buněčné zbytky, bakterie, produkty jejich metabolismu atd. Zubní plak se tvoří zejména v místech špatně přístupných samoočišťování (např. u zubních krčků, v jamkách, rýhách a mezizubních prostorách), ke kterému dochází na ploškách při žvýkání tužší potravy.


Působení mikroorganismů zubního plaku je hlavní příčinou vzniku zubního kazu a zánětu dásní. Vedle těchto zásadních negativních vlivů působí zubní plak zápach z úst a nehezký vzhled nečistých zubů.


Zubní mikrobiální plak lze odstranit správným čištěním zubů.

Zubní kámen

Zubní kámen se vytvoří ukládáním minerálních látek ze slin a potravy do dlouhodobě neočištěného zubního plaku.


Zubní kámen mechanicky dráždí přilehlou dáseň, odtlačuje ji a hlavně je skvělým povrchem pro kolonie dalších bakterií.


V závislosti na složení sliny i na zastoupení mikroorganismů v ústní dutině je sklon k tvorbě zubního kamene u každého jiný. Pravidelnou a kvalitní zubní hygienou lze odstranit zubní plak, a tak předcházet tvorbě zubního kamene. Zubní kámen je vlastně „zkamenělá špína“.


Již vytvořený zubní kámen nedokáže odstranit žádná zubní pasta ani ústní voda. Zubní kámen vám musí odstranit zubní lékař nebo hygienistka pomocí speciálních ručních škrabek nebo pomocí ultrazvukového odstraňovače zubního kamene.

Návštěva u dentální hygienistky se skládá z:

• vyšetření chrupu a stavu dásní


• edukace a motivace


• instruktáže čištění – je nezbytné naučit se správnou techniku čištění zubů, způsob, jakým sklonit zubní kartáček, aby čistil efektivně, zjistit, jaký zubní kartáček použít, vybrat velikost mezizubních kartáčků a naučit se s nimi pracovat, správně použít zubní nit, zvolit vhodný způsob čištění okolo protetických prací a implantátů a očistit zbývající měkké tkáně, či zvolit dentální doplňky


• obarvení plaku a zjištění jednotlivých indexů krvácivosti dásní a přítomnosti plaku


• OZK – odstranění zubního kamene pomocí ultrazvukových vln


• air flow – odstranění pigmentací, plaku a nového kamene speciálním pískem


• scalingu a root planingu – odstranění zubního kamene a plaku pomocí speciálních nástrojů


• fluoridace – nanesení fluoridového gelu a tím ošetření povrchu zubu


Pokud by byl jakýkoli výkon pro vás nepříjemný, je možné se domluvit na ošetření v místním znecitlivění.


Veškeré ošetření probíhá na základě interních protokolů po konzultaci s parodontologem a do péče o vás zapojujeme přístroj od firmy EMS Airflow Prophylaxis Master a s ním GBT protokol ošetření. Tento přístroj zajišťuje preciznější a díky nopain technologii a druhu prášku bezbolestné ošetření. Díky speciálním koncovkám je možné ošetřit i měkké tkáně a hlubší kapsy, postižení u kořenů zubů nebo kolem implantátů či protetiky a další případy.

Subgingivální ošetření

Jde o proces, kdy dentální hygienistka nebo lékař zbaví plaku a kamene hlubší kapsy vznikající během parodontózy. Postupujeme podle interního protokolu a na základě léčebného plánu stanoveného parodontologem. Používáme jak ruční, tak přístrojové vybavení. Ošetření se provádí v lokální anestezii, nejčastěji ve dvou po sobě jdoucích návštěvách, kdy se ošetřuje jedna a následně druhá strana čelistí. Dle rozsahu postižení závěsného aparátu jsou během léčby použita antibiotika.

Bělení zubů

Bělení zubů je kosmetická procedura směřující k zesvětlení základního odstínu vašich zubů, a to jejich předních plošek ve viditelném úseku chrupu.


Před bělením je nutné mít absolvovanou dentální hygienu a sanaci všech větších kazů. Je nutné brát v potaz, že protetické práce a výplně se nevybělí.


Domácí bělení je metoda, kdy si pacient sám aplikuje přípravky určené pro bělení zubů. Jde o gel, který obsahuje určitou koncentraci peroxidu nebo karbamid-peroxidu. Účinná látka proniká přes zubní sklovinu a následně dochází k oxidaci pigmentů, tj. zesvětlení zubů.


Přípravky určené pro domácí bělení jsou bezpečné. Nejvhodnějším způsobem pro aplikaci bělicího gelu jsou tzv. nosiče, které se zhotoví individuálně podle modelu na základě otisku chrupu, a proto přesně odpovídají tvaru vašeho chrupu. Tím dosáhnete maximální účinnosti a ochrany dásní. Kompletní sada domácího bělení obsahuje nosiče a tuby 1 x 6 ml 10% bělicího gelu, 1 x 6 ml 16% bělicího gelu a 1 x 6 ml 6% bělicího gelu.


Bělicí gel se následně umístí do nosičů a nasadí se na zuby. Bělicí proces trvá přibližně dvě hodiny, po této době je již gel neúčinný, rovněž se stává neúčinným při spojení se slinou, proto se nemusíte bát, když přebytek gelu z nosiče vyteče.


Gel se nanáší jednou denně, je možné ho nechat působit i přes noc.


Po sejmutí nosičů si vypláchněte ústa vodou a minimálně další půlhodinu si chrup nečistěte mechanicky. Nosiče vyčistěte od zbytku gelu a nechte volně vyschnout. K vyschnutí nepoužívejte fén ani je nepokládejte na topení, nosiče by se mohly teplem zdeformovat a nemusely by odpovídat tvaru vašeho chrupu. Po půlhodině si můžete zuby vyčistit.


Ordinační bělení


Během ordinačního bělení, po kompletní důkladné izolaci měkkých tkání dutiny ústní, bude aplikován na povrch zubů bělicí gel. Zuby budou vystaveny působení gelu ve 4 x 15–20minutových procedurách. V průběhu procedury bude otvírání úst podpořeno plastickým retraktorem a chráničem jazyka. Po ukončení procedury bude veškerý gel odstraněn současně s izolací měkkých tkání. Před procedurou a po ní bude stanoven odstín zubů.


Kombinované bělení


Pro nejlepší efekt a docílení bělosti celého zubu, jak krčků, tak zbytku korunky, je optimální absolvovat kombinované bělení. Jde o domácí bělení, na které navazuje bělení ordinační, čímž se docílí nejlepších výsledků.

Šperky na zuby

Povrch zubu (sklovinu) důkladně očistíme, v případě nutnosti nepatrně zdrsníme. Poté v několika krocích přilepíme ozdobu a pečlivě vyleštíme její okolí.


Nejoblíbenějšími dentálními šperky jsou pravé diamanty nebo zirkony různých barev o průměru 1,5–2,5 mm. V úsměvu působí výrazně, avšak decentně, elegantně. Můžete si také vybrat zlatý nebo stříbrný dentální šperk, záleží jen na vašem vkusu. Na vás je i výběr místa, kde vás bude krášlit. Ozdobu lze upevnit kamkoli, kde nebude překážet skusu. Podmínkou bezpečné aplikace je pouze perfektní ústní hygiena a dobře ošetřený chrup. Upevnění trvá asi 30 minut.

A